



NAGYSOLYMOSI GÁBOR
filmzeneszerző, jazz-zongorista
Gábor Kecskeméten nőtt fel zenekedvelő családban. Tehetsége viszonylag korán megmutatkozott: 9 évesen kapott egy szintetizátort és nemcsak hallás után játszott vissza rajta mindent, hanem szinte egyből el is kezdett improvizálni. Első önálló szerzeményét 13 évesen írta Tűzgolyó címmel.
A Kőbányai Zenei Stúdió jazz-zongora szakán végzett, ahol tanárai többek között Halász János, Sárik Péter, Póka Egon, Babos Gyula és Fogarasi János voltak. Megfordult különböző pop, funky és jazz formációkban, majd megalapította saját zenekarát, a Nagysolymosi Triót. A szintetizátor-basszusgitár-dob felállású együttes progresszív jazzt játszott, de a koncepcióban és Gábor saját dalaiban már filmzenei elemek is tetten érhetőek voltak.
Érdeklődése egyre inkább a nagy volumenű epikus hangzás és a hibrid szimfonikus hangszerelések felé kezdett fordulni, majd elérkezettnek látta az időt, hogy kipróbálja magát a filmzeneszerzésben.
A kezdeti sikereket egyre nívósabb felkérések és együttműködések követték. Rendszeresen komponál zenét filmekhez, animációs kisfilmekhez, fényfestésekhez. Munkái Európán kívül többek között Amerikában, Kínában és az Arab Emirátusokban is hallhatóak. Egyik legfrissebb alkotása a 2022-es FIFA labdarúgó bajnokság alkalmából elkészült Al Rayyan stadion átadó ünnepségén hangzott el, amely abban az évben elnyerte a világ legjobb ceremóniájának járó díjat is.
Számtalan nemzetközi produkcióban vett részt és több külföldi megmérettetésen ítélték neki a legjobb zeneszerző díját, többek között 2019-ben a chicagói Reel Horror Festen, 2022-ben Bukarestben a Long Story Shorts fesztiválon, és 2024-ben Los Angelesben az Independent Short Awardson. 2017-ben a Magyar Hollywood Tanács Hollywood aranycsillaga elismerésben részesítette, 2023 óta a Magyar Filmakadémia tagja.
Munkáiban keresi az innovatív megoldásokat, az egyedi hangzást, a szokatlan zenei motívumokat. A klasszikus hangszereket elektronikus kísérletezésekkel, saját maga által kreált organikus hangszínekkel tarkítja.

❝8 éves lehettem, amikor hallottam az isteni muzsikát: A Paradicsom meghódítása című film zenéjét, amelyet Vangelis írt. A monumentális hangszerelés az első pillanattól fogva rabul ejtett. Négy évvel később megírtam életem első szerzeményát Tűzgolyó címmel, amelyet szimfonikus hangszereléssel készítettem el.
Szorgalmasan jártam klasszikus zongoraórákra, de a zeneiskolába rendszeresen beszöktem ragtime-ot gyakorolni, ekkor már érezhető volt, hogy a jazz irányába húz a szívem.❞
HELLÓ HOLLYWOOD!
❝A progresszív témák mellett a nagyobb volumenű hangzásvilág és az izgalmasabb megszólalások is foglalkoztattak, ezért kézenfekvő volt, hogy a sors egyre inkább a filmzeneszerzés irányába sodor majd. A kezdeti sikereket szép számmal követték a külföldi díjak és lehetőségek, munkáim eljutottak a tengerentúlra is.❞